SEPET

KAYNAK ÖNLÜĞÜ NE SEVİYEDE KORUMA SAĞLAR?

KAYNAK ÖNLÜĞÜ NE SEVİYEDE KORUMA SAĞLAR?

Kaynak önlüğü ne seviyede koruma sağlar . Kaynak tehlikeli ve kaza riskini içinde barındıran bir meslek dalıdır. İşin doğası gereği ortaya çıkan yüksek ısı ve erimiş metaller nedeniyle yanıklar kaynakçılar arasında en sık karşılaşılan iş kazasıdır.

Kaynak tehlikeli ve kaza riskini içinde barındıran bir meslek dalıdır. İşin doğası gereği ortaya çıkan yüksek ısı ve erimiş metaller nedeniyle yanıklar kaynakçılar arasında en sık karşılaşılan iş kazasıdır. Sıçrantılar ve kıvılcımlar ikinci ya da üçüncü derece yanıklara yol açabilir veya kıyafetlerin tutuşmasına neden olabilirler. Özellikle ark kaynağı işlemi sırasında açığa çıkan yüksek ısı oldukça tehlikelidir ve ark kaynağı yanıklarının ortalama %25’i tıbbi müdahaleyi gerektiren ciddi yanıklardan oluşmaktadır. Bu durum koruyucu ekipman kullanımını zorunlu hale getirmektedir. İşte sizler için kaleme aldığımız Kaynak Önlüğü Ne Seviyede Koruma Sağlar? Yazımız. İyi okumalar.

Kaynak Önlüğü Ne Seviyede Koruma Sağlar 1

Kaynakta karşılaşılan tehlikeler arasında darbeler, penetrasyon, yüksek ısı, toz, kaynak dumanı ve dumanın yanı sıra ışık radyasyonu da bulunmaktadır. Yüksek ısı veya ultraviyole ışınları uzun süre maruz kalınması halinde cilt hasarlarına neden olmaktadırlar. Ark flaşı sonucu ortaya çıkan ultraviyole ışınlarına direkt olarak maruz kalınması halinde, güneş yanıklarına benzer yanıklar görülmektedir.

The Occupational Safety and Health Administration (OSHA) bu gibi kazaların önüne geçilebilmesi için üç koruma katmanı gerekliliğinin altın çizmektedir ve kaynak önlüklerinin de içinde olduğu kişisel koruyucu ekipmanlar üçüncü hattı oluşturmaktadırlar. Ancak tüm vücudun korunduğundan emin olmak için ekipmanın deliksiz ve yırtıksız olduğunda emin olunmalıdır.

Önerme

Yüksek sıcaklıktaki kaynak kıvılcımları, kaynakçılar için oldukça tehlikelidir ve ciddi yanıklara neden olabilirler. Aynı zamanda ultraviyole ışınları da yanıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle Kaynakçılar baş, kol, yüz ve vücutlarının üst bölgesini yüksek ısı ve sıcak parçalardan korumalıdırlar. Deriden yapılmış ağır kaynak eldivenleri, kaynak ceketleri ve kaynak önlükleri bu amaçla üretilmiş ürünler arasındadır. Ürünlerin sizi yanma ve radyasyon gibi tehlikelerden koruyabilmesi için işinize özel üretilmiş olmaları gereklidir.

ANSI Z49.188-Kaynak ve Kesim(4.3) ultraviyole ve kızılötesi ışınlardan korunmak için çalışırken, vücutta açık bölge bırakılmamasının önemli olduğunu belirtmektedir. Bazı kaynakçılar kaynak ceketi kullanmayı tercih ederken, bazıları ise kaynak önlüğü kullanmaktadırlar. İki ürün arasında doğru kullanıldıkları takdirde güvenlik açısından bir fark yoktur. Seçim, kaynakçının kişisel tercihine ve iş tipine göre değişmektedir.

Kaynakçılar için birkaç öneri.

  1. Genelde hafif ve açık renk kıyafetler sıcak ortamlarda daha çok tercih edilirler.
  2. Ancak söz konusu kaynak işi olunca ağır ve koyu renk ürünleri tercih etmek gereklidir.
  3. Kalın deri, sizi uçuşan kıvılcımlardan ve yabancı maddelerden korurken koyu renk, kaynak ışığının yansımasını engelleyecektir.
  4. Ayrıca kullandığınız ürünün ter emici pamuk astara sahip olmalıdır. Kıvılcım ve parçacıkların kaçabileceği ceplerinin olmamasına dikkat etmenizde fayda var.

Kaynak Önlükleri genellikle deri gibi ısıya dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Vücudunuzun ön kısmı için ihtiyaç duyduğunuz ekstra korumayı sağlarlar. Önlük seçerken, kimi kaynakçılar belden bağlı, bel ve bacakları koruyan önlükleri tercih ederler. Ancak tam koruma için şef önlüklerine benzer, boyundan ayaklara kadar olan bölgeyi kaplayan ürünler tercih edilmelidir. Kaynak önlükleri genellikle Kevlar® iplik kullanılarak dikilirler. Bu sayede ısıya ve kesilmeye karşı ekstra dayanıklı ürünler ortaya çıkmaktadır.

Kaynak önlüğü satın alırken:

  • Dayanıklı olmasına
  • Kendinizi güvende hissettirmesine
  • Sağlam ve kişiye göre ayarlanabilir kemeri olmalıdır.
  • Kolay giyilip çıkartılmasına
  • Isıya karşı yüksek koruma sağlamasına
  • Koyu renkli kalın malzemeden üretilmiş olmasına
FireLion-Biyeli-Suet-Kaynakci-Onlugu
Bu ürün Teknoloji Eldiven fabrikasında üretilmiştir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sabit Kargo

Türkiyenin Heryerine 15 TL

Kolay İade

30 Gün Para İade Garantisi

Uluslararası garanti

Kullanıldığı ülkede sunulur

100% Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa