SEPET

Kaynak Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Gerçek

KAYNAK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 7 GERÇEK

Fabrikalardaki üretim sürecinin ayrılamaz bir parçası olmasına rağmen kaynak işlemi neredeyse unutulmuş,  hakkında pek konuşulmayan konulardandır…

GERÇEK 1

Kaynak Hakkında Bilmeniz Gereken Tarihi bulgulara bakıldığında, kaynak ilk olarak bronz çağında küçük, daire biçiminde, altından kutuların yapımında kullanılmıştır. M.Ö. 2000’li yıllarda dövme kaynak yöntemi ile iki parça metal birleştirilerek yapıldığı düşünülen bu kutular, iki farklı metal defalarca ısıtılıp dövülerek bir araya getirilmiştir.

GERÇEK 2

Kulağa bilimkurgu gibi gelse de uzayda iki metalin teması, anında birbirlerine kaynamalarına neden olacaktır. Kaplamasız, yüzeyi temiz metallerin bu birleşimi Soğuk Kaynak olarak bilinir. Soğuk kaynakta iki farklı metalin atomları birbirleri arasında köprü oluşturarak bir bütün haline gelmektedir. Dünya’da gerçekleşememesinin sebebi, atmosferin iki metal arasında oksidasyona yol açan bir katman oluşturmasıdır.

Kaynak Hakkında Bilmeniz Gereken GERÇEK 3

Unimate – İlk Punto Kaynak Robotu

Endüstriyel alanda ilk robot, 1961’de üretilmiş Unimate adlı punta kaynak robotudur. Robot, Amerikan araç firması olan General Motors tarafından kullanılmıştır. Robot, izleyeceği komutların adım adım kaydedildiği kocaman manyetik bir tambur ve gücünü motordan alan iki ton ağırlığında bir koldan oluşmaktaydı.

Kaynak Hakkında Bilmeniz Gereken GERÇEK 4

NASCAR yarışlarında kullanılan araçlar, piste çıkmadan önce 950 saat süren üretim ve kaynak işine ihtiyaç duyarlar. Aracın aktarma organları, süspansiyon ve şasenin de içinde bulunduğu her bir parça el ile kesilip işlenerek birbirine kaynaklanır. Kaynakçı onca emek sarf ederek bir araya getirdiği arabanın kaza sonucu parçalandığını gördüğünde neler hissediyordur? Bir düşünsenize.

GERÇEK 5

Ayrıca Beşinci madde iki ilki kapsıyor. Ultrasonik kaynak ilk olarak, ilk plastik gövdeli arabada kullanılmıştır. Araba pek tutmamış olsa da plastik kaynak günümüzde halen kullanılmakta. Bu tip kaynakta ultrasonik sesler yardımıyla titreştirilen parçalar, ısı üreterek birbiri ile kenetlenir.

Kaynak Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Gerçek
Kaynak Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Gerçek

GERÇEK 6

Üstelik insan yapısı olan şeylerin yarısından fazlası kaynağa ihtiyaç duyar. Arabalardan, uçaklara ve trenlere kadar bütün ulaşım araçlarından tutun da içinde yaşadığımız ya da çalıştığımız binalara hatta bu yazıyı okuduğunuz bilgisayara kadar her şey çalışabilmesi için kaynak olmazsa olmazdır.

GERÇEK 7Oysa İkinci Dünya Savaşı sırasında, kaynak alanında ki gelişmeler, gemilerin daha hızlı üretilebilmesine imkan sağlamıştır. En kısa sürede üretilen SS Robert E Peary adlı gemidir. 1942 yılında üretilen gemi 4 gün 15 saat ve 27 dakika gibi rekor bir sürede tamamlanmıştır. İşin ilginç tarafı bu rekor halen kırılamamıştır. Fakat gemi 1963’te hurdaya ayrılana kadar hem Atlantik hem de pasifik okyanusunda görev almıştır.

Ama Bunların dışında Türkiye’de ilk yerli kaynak eldivenini Teknoloji Eldiven Firması üretmiştir. Ayrıca bizde Teknoloji Eldiven ürünleri satmaktayız.

1453 Fatih Kaynak Eldiveni
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sabit Kargo

Türkiyenin Heryerine 15 TL

Kolay İade

30 Gün Para İade Garantisi

Uluslararası garanti

Kullanıldığı ülkede sunulur

100% Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa