Visterya Koruyucu Kaynak Malzemeleri|Kaynak Eldiveni|Kaynak Elbisesi

Kaynakçılarınızı Doğru Güvenlik Kıyafetleriyle Koruyun

Kaynakçılarınızı Doğru Güvenlik Kıyafetleriyle Koruyun

Kaynakçılarınızı Doğru Güvenlik Kıyafetleriyle Koruyun

Kaynakçılarınızı Doğru Güvenlik Kıyafetleriyle Koruyun

Kaynakçılarınızı Doğru Güvenlik Kıyafetleriyle Koruyun

 

Kaynakçılarınızı Doğru Güvenlik Kıyafetleriyle Koruyun; Tüm kaynak uygulamaları aynı değildir ve özel uygulamanız için doğru FR giysisini seçmek, bir dizi başka faktörü dikkate almanızı gerektirir.

 

Kaynak uygulamaları için doğru aleve dayanıklı (FR) giysileri seçmek göründüğü kadar kolay değildir. Dökümhaneler, petrokimya tesisleri veya diğer tehlikeli ortamlardan farklı olarak, kaynak ortamlarındaki FR kumaşları, koruyucu kıvılcımları, yoğun kıvılcımlara, yüksek ısıya, erimiş metallere ve endüstriyel aklamalara tekrar tekrar, günlük maruz kalmalarla korumalıdır.

 

Tüm kaynak uygulamaları aynı değildir ve özel uygulamanız için doğru FR giysisini seçmek, bir dizi başka faktörü dikkate almanızı gerektirir. Öncelikle kaynakçıyı ve özel uygulamalarını ve sonra çevre, maliyet kısıtlamaları, ürün dayanıklılığı, koruma, rahatlık, çamaşır yıkama ve elden çıkarma gereklilikleri gibi ek faktörleri göz önünde bulundurun.

 

Aşağıdaki makalede, kaynak ortamlarında kullanılan en yaygın iki malzeme (aleve dayanıklı pamuk ve deri) ele alınmakta ve hem pamuğun hem de derinin yararlarını birleştiren yeni bir malzeme olan WeldX  tanıtılmaktadır.

 

FR Pamuk

 

Aleve dayanıklı pamuk oldukça popülerdir, çünkü nispeten ucuzdur, hafiftir (kare kare başına yaklaşık 9 ons) ve nefes alabilir. Bir FR pamuklu giysi sık sık kıvılcım ve sıçramanın nispeten yumuşak, ortam ısısının kaygı verici ve yıkanabilirliğin önemli olduğu uygulamalarda ideal koruma, maliyet ve operatör konforu kombinasyonunu sağlar.

 

FR kumaşları, alevler, erimiş metal veya diğer yoğun ısı kaynaklarıyla temas ettiğinde “gazsız” bir kimyasalla muamele edilir. Bu gazdan arındırma işlemi, yanmaya neden olması gereken oksijen alanını yok eder. FR pamuklu kumaşların çoğu yanmaya başlamaz, ancak kıvılcım, sıçramış ve erimiş metale maruz kaldığında kömürlenebilir.

 

Bir FR pamuklu ceket alırken dikkat edilmesi gereken iki unsur şunlardır: 1. pamuklu kumaşın kalitesi ve 2. alev geciktirici uygulama süreci. Daha yüksek kaliteli, daha kalın temel pamuk, giysinin ömrü boyunca daha fazla konfor ve dayanıklılık sağlayacaktır.

 

Alev geciktirici işlemler üreticiye göre değişebilir. Kimyasalların çamaşırlara tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için yüksek kalite kontrol standartlarına ihtiyaç duyulur ve bu da çalışanlarınızı koruyan güvenli ve güvenilir ürünler sunar. Indura pamuğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yurtiçinde işlem görmektedir ve yıkamaya bakılmaksızın malzemenin giysinin ömrü boyunca aleve karşı dayanıklılığını garanti etmektedir. Diğer tüm Indura olmayan giysiler, aleve dayanıklılıklarını yalnızca belirli sayıda çamaşır yıkama yoluyla korur.

 

Pamuk ucuz, hafif bir FR çözeltisi olmasına rağmen, tüm kaynak uygulamaları için yeterli koruma sağlamaz. Birçok kaynak görevi, yoğun ısıya, kıvılcımlara ve sıçramaya dayanan ve sonuçta daha yüksek seviyede koruma sağlayan daha dayanıklı giysiler gerektirir.

 

Deri

 

Yoğunluğundan dolayı - metrekare başına yaklaşık 30 ons - deri uzun kaynak uygulamaları için en iyi koruyucu malzeme olarak kabul edilmiştir. Derinin göreceli kalınlığı, ısının giysi içinden geçmesini önler ve ayrıca mükemmel aşınma ve delinme direnci sağlar.

 

Kaynak uygulamaları için tasarlanmış, tümü ürünün kalitesini ve maliyetini ve ayrıca kaynakçının rahatlığını ve hareketliliğini etkileyebilecek birçok farklı tipte deri kesimleri ve kaliteleri vardır.

 

Bir hayvan derisinin üst katmanı en güçlü kısımdır ve tane derisi olarak adlandırılır. Gücünden dolayı, tahıl derisi, derinin altındaki kısımlardan çok daha ince yapılabilir, bu da daha hafif ve rahat olmasını sağlar. Tahıl derili giysiler, kıvılcımları ve sıçramaları uzaklaştırarak kaynak uygulamaları için idealdir.

 

Kaynak ceketlerinde kullanılan diğer bir deri türüne de deri olarak adlandırılır ve derinin alt kısımlarından yapılır. Bölünmüş deri bulanık bir görünüm ve his ile karakterizedir. Daha az pahalı olsa da, bu tür deri ayrıca kiri ve yağı emmek için daha ağır, daha kalın ve daha hassastır.

 

Deri mevcut olan en ağır ve en yalıtım malzemesidir. Tipik, tam bir deri kaynak kılıfı 8 lbs´ye kadar çıkabilir ve bu da kaynakçı yorgunluğunu artırabilir. Ortam sıcaklığının ısı stresi tehlikesi oluşturabileceği ortamlarda, deri bir ceket nefes alabilirlik nedeniyle kaynakçının iç ısısını artırarak bu tehlikeleri artırabilir. Derinin bir başka dezavantajı, tekrarlanan yıkamalar ve yoğun ısıya maruz kalması nedeniyle zamanla daha sert ve daha az esnek hale gelmesidir.

 

Akılda tutulması gereken diğer bir husus, tabaklama işlemi sırasında krom kullanıldığı için, deri eşyalarına özel imha gereklerinin ek karmaşıklıklar ile sonuçlanabileceğidir.

 

Sonuç

 

Kaynakçılarınız için doğru aleve dayanıklı ürünleri seçmek karmaşık bir iştir. Kaynak uygulamaları, gereken koruma seviyelerinde büyük ölçüde değişebilir. Düşük amperajlı alüminyum TIG kaynağı gibi hafif endüstriyel uygulamalarda, aleve dayanıklı pamuklu giysiler kabul edilebilir düzeyde kişisel koruma sağlayabilir. Kaynak operatörünün sık sık uzanması ve beton veya çakıl boyunca hareket etmesi gerektiği ağır endüstriyel uygulamalar için, deri en iyi seçenek olabilir. Çoğu uygulama için, deri ısı stresinde bir artış olmadan gereken en yüksek kaynakçı korumasını sağlar. Çalışanlar bir şirketin en önemli varlıklarından biridir ve güvenlik ürünü seçimi, zaman kaybını önlemek için önemli bir bileşendir. Daha ucuz ürünler için güvenliğin feda edilmesi düşük kaliteyle sonuçlanabilir.