Visterya Koruyucu Kaynak Malzemeleri|Kaynak Eldiveni|Kaynak Elbisesi

Kaynak Nedir Ve Kaynakçılar Ne Yapar?

Kaynak Nedir Ve Kaynakçılar Ne Yapar?

Kaynak Nedir Ve Kaynakçılar Ne Yapar?

Kaynak Nedir Ve Kaynakçılar Ne Yapar?

Kaynak nedir? Kaynakçılar Ne Yapar?

 

Kaynak nedir, metalleri kalıcı olarak birleştirmenin en ekonomik ve verimli yoludur. İki veya daha fazla metal parçasını tek bir parça gibi hareket etmeleri için birleştirmenin tek yolu budur. Kaynak ekonomimiz için çok önemlidir. Türkiye´deki gayri safi milli hasılanın % 50´sinden fazlasının bir şekilde veya başka şekilde kaynak yapmakla ilgili olduğu sık sık söylenir. Kaynak, endüstriyel işlemler arasında üst sıralarda yer alır ve diğer endüstriyel işlemlere dahil olanlardan daha fazla bilim ve değişken içerir.

 

Kaynak nedir ve kaynakçılar ne yapar?

 

Bir kaynak yapmanın birçok farklı yolu ve farklı kaynak türleri vardır. Bazı işlemler kıvılcımlara neden olur, diğerleri ise ekstra ısı gerektirmez. Kaynak, herhangi bir yerde yapılabilir - açık havada veya kapalı alanda, su altında…

 

Günlük yaşamımızda kullandığımız hemen hemen her şey kaynak yapılmış veya kaynak yapılmış ekipmanla yapılmıştır. Kaynakçılar kahve ocaklarından gökdelenlere kadar metal ürünler üretmeye yardımcı olur. Petrol sondaj kulelerinden otomobillere kadar uzay araçları ve milyonlarca başka ürünün yapılmasına yardımcı oluyorlar. İnşaatta, kaynakçılar neredeyse dünyayı yeniden inşa ediyor, metroları genişletiyor, köprüler kuruyor ve kirlilik kontrol cihazları kurarak çevrenin iyileştirilmesine yardımcı oluyorlar. Kaynak kullanımı neredeyse sınırsızdır. Yapılan işin çeşitliliği eksikliği yoktur.

 

Kaynakçılar birçok endüstri grubunda istihdam edilmektedir. Makine üreticileri, tarım, inşaat ve madencilik makinelerinden sorumludur. Ayrıca buldozerlerde, vinçlerde, malzeme taşıma ekipmanlarında, gıda işleme makinelerinde, kâğıt yapımında ve baskı ekipmanlarında, tekstillerde ve büro makinelerinde yer almaktadırlar.

 

Fabrikasyon metal ürünleri basınçlı kap üreticileri, ısı eşanjörleri, tanklar, metal levhalar, prefabrik metal yapılar ve mimari ve süsleme işleri de dahil olmak üzere başka bir grubu oluşturuyor. Taşımacılık iki ana gruba ayrılır: motorlu taşıtlar dışındaki taşıt ekipmanları üreticileri ve motorlu taşıtlar ve ekipman. Birincisi, gemi inşa, uçak, uzay aracı ve demiryolları. İkincisi otomobilleri, kamyonları, otobüsleri, römorkları ve ilgili ekipmanları içerir.

 

Kaynak Önemlidir.

 

Küçük bir kaynakçı grubu tamir hizmetleri grubuna aittir. Bu, otomobillerde bakım ve onarımı içerir veya aşınmış parçaları onarmak için endüstriyel ve elektrikli makinelerde yapılan kaynağı ifade eder.

 

Madencilik, petrol çıkarma ve gaz çıkarma endüstrileri bir başka grubu oluşturuyor. İşin büyük bir kısmı, petrol ve gazın delinmesini ve çıkarılmasını veya cevher, taş, kum ve çakıl madenciliğinin yapılmasını içerir.

 

Çelik fabrikaları, demir ve çelik dökümhaneler, eritme ve arıtma tesislerini dahil etmek için ana metal endüstrilerinde kaynakçılar da kullanılmaktadır. Bu işlerin çoğu tesislerin ve ekipmanların bakım ve onarımıdır. Diğer bir grup ise elektrikli ve elektronik teçhizat şirketleridir. Bu grup tarafından yapılan kaynak elektrik jeneratörleri, akü şarj cihazları ve ev aletlerine kadar uzanıyor.

 

Kamu idaresi kamu hizmetleri, köprüler, devlet silahları ve üsleri vb. Üzerinde yapılan kaynak bakımı yapmak için kaynakçıları kullanır. Diğer bir grup da toptan ve perakende kuruluşları içerir. Bunlar arasında oto ve tarımsal ekipman bayileri, metal servis merkezleri ve hurdalıklar yer alacak.

 

Muhtemelen en küçük kaynakçı grubu, ama belki de halk üzerinde en büyük etkiye sahip olanlar sanatçı ve heykeltıraşlardır.