Visterya Koruyucu Kaynak Malzemeleri|Kaynak Eldiveni|Kaynak Elbisesi

Kaynak Nasıl Yapılır

Kaynak Nasıl Yapılır

Kaynak Nasıl Yapılır

Kaynak Nasıl Yapılır

Kaynak Nasıl Yapılır; Kaynak, metali kızdırmak ve eritmek için elektrik akımı kullanma işlemidir, böylece iki metal parçasını birleştirebilirsiniz. Kaynak yapmanın birkaç yolu vardır, ancak evde kaynak yapmanın en popüler iki yolu, gaz metal ark kaynağı veya MIG kaynağı ve aksi halde çubuk kaynağı olarak bilinen ark kaynağıdır. Kaynak ilk başta korkutucu gözükse de uygun güvenlik önlemlerini aldığınızda ve kaynak makinenizi kullanmaya başladığınızda aslında oldukça basittir.

 

1. Güvende kalmak

 

Bir kaynak kask satın alın. Kaynağın yaydığı kıvılcımlar ve ışık son derece parlaktır ve gözlerinize zarar verebilir. Yüzünüze uçan metal artıkları veya kıvılcım olasılığı da var. Gözlerinizi ve yüzünüzü kaynak makinesinden çıkan kıvılcım ve ısıdan korumak için çevrimiçi olarak kararan bir kaynak kaskı satın alın.

 

2. Ağır Kaynak Eldiveni Edinin

 

Ağır kaynak eldivenleri alın. Kaynak eldivenlerini çevrimiçi olarak veya bir hırdavatçıdan satın alın. Kaynak eldivenleri tipik olarak inek veya dana postundan yapılır ve ellerinizi elektrik çarpması, ısı ve radyasyondan korur. Bir şeyleri kaynak yaparken daima eldiven giyin.

 

3. Mutlaka Deri Önlük Giyin

 

Deri önlük giy. Bir önlük, kaynak makinesindeki kıvılcımların giysilerinizle temas etmesini veya potansiyel olarak sizi yakmasını önleyecektir. Çevrimiçi olarak veya bir hırdavatçıdan dayanıklı, yanıcı olmayan bir önlük alın.

 

4. İyi havalandırılmış bir alanda çalışın

 

İyi havalandırılmış bir alanda çalışın. Kaynak işlemi havayı, solunması tehlikeli olan buhar ve gazlarla kirletir. Kaynak yaparken açık pencereler veya kapılar bulunan açık bir alanda çalışmak isteyeceksiniz.

 

Galvanizli çelikleri asla kapalı yerde tehlikeli gaz çıkardığı için kaynak yapmayın.

 

5. Kaynak makinenizi başlamadan önce kontrol edin

 

Kaynak makinenizdeki tüm tellere, hortumlara ve bağlantılara bakın. Kaynak makinesini kullanmadan önce hasarlı veya aşınmış parçaları değiştirin.

 

Metalin Kaynak İçin Hazırlanması

 

Kaynak Yapmadan önce Boya ve Pası Yüzeyden Temizleyin

 

80-kumlu zımpara kâğıdı, bir tel fırça veya bir kapak diski olan bir açılı taşlama makinesi kullanın ve boyalı metalin yüzeyine geçin. Zımpara kâğıdı veya tel fırçayı satın alabilir veya bir nalburdan veya

 

çevrimiçi olarak bir açılı taşlama makinesi kiralayabilirsiniz. Metaliniz metalik ve parlak görünümlü olana kadar boya ve pası öğütmeye devam edin.

 

Taşlama makinesi kullanıyorsanız, ince metalleri bozmamaya dikkat edin.

 

Kalın metalle çalışıyorsanız, kaynağın tamamen nüfuz edebilmesi için kenarları açılı taşlama ile eğin.

 

Boya ve pas kaynakçı tarafından oluşturulan elektrik bağlantısını engelleyecektir.

 

Aseton yada tiner ile metali silin. Metaliniz ayrıca toz, kir veya döküntüden arındırılmış olmalıdır, çünkü iyi kaynak yapma kabiliyetinizi engelleyebilirler. Asetonda bir bez doyurun ve metalin tüm yüzeyinde silin. Aseton, kaynak kabiliyetinizi bozabilecek kirletici maddeleri uzaklaştırmalıdır.

 

Kaynak Temizleme

 

Metalleri temiz bir bez ile kurulayın.

 

Metal yüzeyine sürtün, yıkamadan kalan asetondan herhangi birini çıkardığınızdan emin olun. Kaynak yapmaya başlamadan önce metalin tamamen kurumasını bekleyin.

 

Bir MIG Kaynak Makinası Kullanma

 

MIG kaynak makinenizin doğru kurulduğundan emin olun.

 

IG kaynak makinenizin makarada bir tel olduğundan emin olun. Tabancaya doğru şekilde beslendiğinden emin olmak için kaynak tabancasının ucuna bakın. Koruyucu gaz tüplerinin doğru şekilde kurulduğundan ve kaynak makinenizin düzgün çalıştığından emin olun. Kaynak nasıl yapılır sorusuna cevap olacaktır.

 

Kaynak Kelepçesini üzerinde çalıştığınız masaya tutturun.

 

MIG kaynak makinenizde masanıza tutturmanız gereken bir topraklama kelepçesi bulunmalıdır. Bu, masanıza dokunduğunuzda elektriğin kesilmesini önler.

 

Kaynak tabancasını iki elinizle tutun.

 

Kaynak yaptığınız masanın üzerine bir elinizi koyun ve kaynak yaparken tabancanın yönünü kontrol etmek için kullanın. Diğer eliniz silahı tutmalı, işaret parmağınız tetiğe basmaya hazır durumda olmalıdır.

 

Kaynak makinesini tutarken eldiven giymeyi unutmayın.

 

Kaynak tabancasının ucunu 20 derecelik bir açıyla yerleştirin

 

Tabancayı metal parçasına 20 derecelik bir açıyla yerleştirmek kaynak yaptığınız gibi metale nüfuz etmenize yardımcı olur. Bu aynı zamanda bir itme pozisyonu olarak da bilinir.

 

Kaynak makinesini açın ve tetiğe basın.

 

Kaynak Yaparken;

 

Kaynak kaskınızı yüzünüzün üzerine koyun ve tabancadaki tetiğe basın. Bu, kaynak tabancanızın ucunda parlak bir kıvılcım yaratmalıdır. Yüzünüzü kaynaklardan uzak tutun, böylece kendinize zarar vermeyin ya da toksik dumanları solumayın.

 

Kaynak tabancasının ucunu metal parçasına doğru bastırın. Kaynak tabancası tarafından kıvılcım oluşmaya başlanmalıdır. Metal parçanızdan aşağı doğru hareket etmeye başlamadan önce tabancayı bir veya iki saniye boyunca tek bir noktada bırakın.

 

Kaynak oluşturmak için tabancayı metalin üzerinde yavaşça hareket ettirin.

 

Kaynak yaparken tabancayla minik daireler çizin.

 

Metalin altından geçin, kaynak tabancasını hareket ettirirken küçük daireler çizin. Metal parçanız aşağı doğru hareket ederken, sıcak metalin kaynak tabancanızın ucunda toplanmaya başladığını göreceksiniz. Kaynağın sonuna ulaştığınızda, tetiği bırakın ve kaynak makinenizi kapatın.

 

Kaynak tabancasını çok yavaş hareket ettirirseniz, metal levhanızda delikler oluşturabilirsiniz.

 

Kaynak tabancunuzu çok hızlı hareket ettirirseniz, metali eritmek için yeterince sıcak ısıtmayabilirsiniz ve kaynak çok ince olacaktır.

 

Telli kaynak nasıl yapılır

 

Kaynak makinesini DC pozitif olarak ayarlayın.

 

Makinenizdeki kutupluluk, alternatif akım (AC) veya doğru akım (DC) ile kaynak yaptığınızı belirler. Makinenizdeki DC ayarı DC negatif ve DC pozitif olacaktır. DC pozitif, çok fazla penetrasyon sağlar ve yeni başlıyorsanız kullanmanız gereken ayardır.

 

AC ayarı, güç kaynağınızda yalnızca bir AC çıkışa sahip olduğunda kullanılır.

 

DC negatif daha az penetrasyona neden olur ve ince metal levhalarda kullanılmalıdır.

 

Çubuğu kaynak makinenize amperajı ayarlayın.)

 

Kaynak Amper

 

Kaynak için kullanmayı planladığınız "çubuk" veya elektrodun talimatlarına veya paketine bakın. Hangi malzemeden yapılmış olduklarına bağlı olarak onlar üzerinde önerilen bir ampere sahip olacaklardır. Makineyi elektrodun ambalajında önerdiği ampere ayarlamak için kaynak makinenizdeki düğmeyi kullanın.

 

Çubuklar amper aralığı sağlarsa, farkı bölün. Örneğin, aralık 100 ila 150 ise, 125 kullanın.

 

Çelik için en yaygın elektrotlar 6010, 6011 ve 6013´ü içerir.

 

Kaynak makinenizi üzerinde çalıştığınız yüzeye topraklayın. 

 

Kaynak Topraklama

 

Güçlü bir bağlantı olmasını sağlamak için önce yüzeyi temizleyin. Ardından, topraklama kelepçenizi alın ve üzerinde çalıştığınız masaya uygulayın. Bu, kaynak yaparken elektriğin kesilmesini önler.

 

Elektrik Kaynak Makinası Kullanımı

 

Bazı çubuk kaynak makinaları, kaynak tabancaları için bir kelepçeye sahipken, diğerleri daha geleneksel görünümlü bir kaynak tabancasına sahip olacaktır. Çubuğunuzu kaynak tabancasının ucuna yerleştirin ve çubuğun tabanca içinde kalması için ucu sıkın. Kelepçeleriniz varsa, kaynak çubuğunu kelepçelerin arasına yerleştirin ve kapatın.

 

Kaynak tabancanızı iki elinizle tutun

 

Tabancayı iki elinizle tutmak hassasiyetinizi artıracak ve daha düz hatlara kaynak yapmanıza yardımcı olacaktır. Hakim elinizi kaynak tabancasının üstüne sarın ve diğer elinizi kaynak tabancasını aşağıdan desteklemek için kullanın.

 

Çubuğunu metale vur.

 

Çubuğun ucunu metal üzerine hafifçe vurun ve kıvılcımlar oluşmaya başlamalıdır. Çubuk bir kibrit gibi hareket edecek ve bir yay atabilmeniz için sürtünmenin bulunması gerekir. Kıvılcımları gördükten ve duyduktan sonra, kaynağınızı başarıyla başlattınız.

 

Çubuk ile düz bir çizgi yapın.

 

Çubuk ile metal levhayı yavaşça aşağı hareket ettirin. Bir çizgide ilerlerken, eriyen metal, çubuğunuzun arkasında bir havuz oluşturmalıdır. Bu, kaynakla aynı boyutta olacaktır. Uygun bir kaynak veya "boncuk" yaklaşık  (1.3 cm) kalınlığında olacaktır.

 

Kaynağa yapıştırmak için metale çubukla 1-2 saniye boyunca dokunun.

 

Çubuğu metalden kaldırırsanız, kıvılcım oluşmasını durduracaktır. Yuvarlatılmış bir tack kaynağını hızlıca oluşturmak için çubuğu 1-2 saniye boyunca bir metal parçası üzerinde tutabilirsiniz. Bu, belirli metal parçalarına hızlı kaynaklar oluşturmanız gerektiğinde faydalıdır.

 

Cürufu çekiçle kırın.

 

Kaynağınızı oluşturduktan sonra, metal üzerinde kaynak gibi bir kabuk oluşacaktır. Bu malzemeye cüruf denir ve inanılmaz derecede sıcaktır. Cüruf levhalar çıkana kadar bir çekiçle hafifçe vurun.

 

Cürufu çekiçle çarpmayın, kaynakta sıcak metal parçaları uçabilir.

 

Cürufu bir tel fırça ile temizleyin.

 

Bir tel fırça kullanın ve kaynağın üzerine ileri geri sürün. Kalan cürufu temizleyin ve kaynakta metal kalıntı kalmadığından emin olun.